Передзамовлення наукового видання
Олени Махоти
«ПЛІНФИ З ПОЗНАЧКАМИ ТА СЛІДАМИ З ПАМ’ЯТОК ПЕЧЕРСЬКОГО МОНАСТИРЯ
ХІ—ХІІІ ст. (каталог)»
✅Перша у світі книга присвячена виключно цеглі доби Київської Русі.
✅Перший опублікований каталог маркованої плінфи Печерського монастиря!
✅На її сторінках розміщено першу розширену типологію давньоруської цегли з позначачками та слідами.
Коротко про монографію:
Наукове видання у формі каталогу презентує колекцію будівельних матеріалів ХІ—ХІІІ ст. з різними позначками та слідами, яка зберігається у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра». Нанесення міток, торцевих знаків і штампів на різні поверхні плінф — цікава культурна традиція, що набула поширення на матеріалах монументальних пам’яток Х—ХІІІ ст. Вивчення їх розпочато понад сто років тому, проте визначення функційного призначення сотень різновидів відміток є цікавим, але й досі дискусійним питанням. В ілюстрованому виданні узагальнено інформацію про ймовірне призначення позначок і представлено їх типологію. Для фахівців у галузі будівництва, архітектури і дизайну та всіх, хто цікавиться історією української цегли.
Основні цифри:
- загальна кількість сторінок - 278 од. (з них на 194 стр. є кольорові ілюстрації)
- 155 ілюстрованих паспортів на плінфи з фондів та науково-дослідної археологічної лабораторії Національного заповідника "Києво-Печерська лавра"
- на основі наукових публікацій сформовано 41 паспорт про плінфи Печерського монастиря, поточне місцерозташування яких на сьогодні не встановлено.
- текстову частину супроводжують 74 ілюстрації, серед яких діаграми та таблиці.
Приклади сторінок
Цитати з наукових рецензій
Олена Махота — археологиня, наукова співробітниця науково-дослідного відділу археології Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”. З 2015 року вивчає будівельну кераміку ХІ—XV ст. з території Печерського монастиря. До кола наукових інтересів належать дослідження плінфи, брускової цегли, голосникової кераміки, будівельних розчинів, монументальної архітектури, будівельних технологій княжої доби, а також архітектурна археологія та музеєфікація пам’яток Х—ХІІІ ст.
Є авторкою понад 40 наукових публікацій, серед яких участь у колективній монографії “30 сюжетів археології Києво-Печерської лаври часів Незалежності”.